Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
A Koch mit, mach mit a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) ifjúsági projektje, amely a magyarországi németek hagyományos ételeit szeretné népszerűsíteni. 2024 nyarán 26 magyarországi német településen zajlottak a forgatási munkálatok. Az első főzővideók mostantól már el is érhetőek, és 1-2 hetes rendszerességgel mindig új tartalmak kerülnek közzétételre.
A 2023. évi ifjúsági konferencián a résztvevő fiatalok megtervezték egy magyarországi német gasztroprojekt alapjait. A koncepció már akkor is az volt, hogy a hagyományos magyarországi német ételeket a helyi közösség hozzáértő és tapasztalt tagjai készítik el, a fiatalok ezt több okostelefonnal felveszik és utána az anyagot megvágják, így minden ételről 1-2 perces rövid videók jönnek létre.
Az összesen 30 fiatal és fiatal felnőtt, akik a projektre jelentkeztek, azt a feladatot kapták, hogy 2-4 fős csapatokban 2-4 helyszínen 3 ételt – egy levest, egy főételt és egy desszertet – filmezzenek le. Ezenkívül arra is volt lehetőségük, hogy kiegészítő tartalmakat gyártsanak bemutatva a helyi közösséget.
A projekt számára saját csatornákat hoztunk létre a közösségi médiában Koch mit, mach mit néven, minden videó megjelenik a YouTube-on, a Facebook-on az Instagram-on és a TikTok-on is. YouTube-on pedig az egyes településeken készült videók külön lejátszási listákba kerülnek, hogy az összetartozó részeket egyszerűbb legyen megtalálni.
Az ételeket legtöbbször fentről filmezték, a rövid videóban pedig a kulcsmozzanatokat mutatják be. A felvételek narrációt is kaptak, ami az elkészítés lépésein vezetik végig a nézőt. A narráció magyar, a feliratok viszont német nyelvűek, így kétnyelvű videókról beszélhetünk. A pontos mennyiségeket tartalmazó receptek a videók leírásában találhatók. Aláfestő zenének általában olyan magyarországi német zenék hallhatók, amiket helyi zenészek játszanak.
A projektet a Német Szövetségi Belügyminisztérium (BMI) támogatta, így megtéríthettük az útiköltségeket, honorálhattuk a fiatalok munkáját és mind a 9 csapat kaphatott 2 kameraállványt, amiket aztán későbbi projekteknél is lehet majd használni.
Szeretnénk köszönetet mondani a helyi közösségeknek is, akik elvállalták, hogy több fővel egy napot a főzésre és a sütésre szánjanak, az összetevőket megvásárolják és a stábot megvendégeljék.
A fiatalok nevében kijelenthetem, hogy ez egy felejthetetlen élmény volt, melynek során sokkal többet tanulhattunk az ételek elkészítésénél. Reméljük, hogy idén nyáron a projekt további ételekkel és állomásokkal folytatódhat.
Radóczy Károly
projektvezető