Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
A mesesín éppoly egyszerű, mint amilyen ötletes: csupán egy három vezető horonnyal ellátott fadeszkából áll. Ezekbe a barázdákba kartonfigurákat, képeket vagy kártyákat lehet behelyezni, mozgatni. Így a figurák között kapcsolat jön létre. A mesesín elősegíti a nyelvi, a mesélési és a hallgatási készség, a figyelem, valamint a koncentráció fejlődését.
A képek segítségével történeteket mesélhetünk el, összefüggéseket magyarázhatunk el, és a tanulási tartalmak széles skáláját mutathatjuk be a gyerekeknek. A beszélő és a hallgatók aktív kapcsolatba lépnek egymással, ez teszi a mesesínt a nyelvfejlesztés hatékony eszközévé. A pedagógusok és maguk a gyermekek is „játszhatnak“ rajta.
Az író, pedagógus és szabadúszó művész Gabi Scherzer a Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ (UMZ) szervezésében kétrészes webinárium keretében vezetett be minket a mesesín világába.
Megszólal a hangtál, a karok szétnyílnak a mesesín felett, és már minden szem a mesélő mozdulatait követi. A három barázdával ellátott fatáblán életre kel a nyelv. A történet szavakban, képekben és mozgásban bontakozik ki, és közvetlen kapcsolatot teremt a gyermekek belső képi világával. A történetmesélés ezután közvetlenül a gyermekek irányítása alá kerül és a figurákkal a kezükben a nyelv áramlani kezd. Ezáltal a nyelvelsajátítás és nyelvtanulás igazán szórakoztatóvá válik!
Az előadó kis rituálékat mutatott be a mesekezdéshez és befejezéshez, a történetmeséléshez trükköket mutatott és tippeket adott. Megfigyelhettük, ahogy Himpelchen és Pimpelchen megmásznak egy hegyet, majd eltűnnek a barlangban, a perspektívaváltás után pedig már láthatjuk is őket meghitten aludni a hegy gyomrában.
Időt kell adnunk a gyermekeknek, hogy lássanak és (meg)értsenek. Ha belső ösztönzést akarunk ébreszteni, időt kell adnunk neki! – mondta az előadó. A szónak, a képnek és a mozgásnak egymás után kell következnie, hogy a gyermekeknek lehetőségük legyen a történet befogadására.
A krumplikirály mese minket felnőtteket is lenyűgözött egyszerű karaktereivel, gazdag nyelvezetével és a sok ismétléssel.
Nemcsak meséket lehet a gyermekeknek mesesínnel elmesélni, hanem a nyelvgyakorlásra is alkalmas, mint például az elöljárószavak játékos gyakorlására.
Jó érzéssel és sok-sok gyakorlatba hasznosítható ötlettel a fejünkben fejeztük be a délutánt.
UMZ