Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
A Koch Valéria Iskolaközpont küldetése:
értékközvetítés a hagyományok
és a modernitás összekapcsolásával
A magyarországi németség kulturális örökségének és nyelvének megőrzését tűzte ki célul a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont, amely egyedülálló oktatási és nevelési programján keresztül ápolja a múlt értékeit, és mellette korszerű pedagógiai módszerekkel készíti fel a diákokat a modern világ kihívásaira.
Az iskolaközpontot az óvodától a gimnáziumig áthatja a két nyelv és kultúra találkozása, mely a gyökerekkel való kötődés mellett a befogadás szellemiségét is erősíti. A Koch Valéria Iskolaközpont példája annak, hogy a tradíció és a progresszív szemlélet miként járulhat hozzá a közösségi identitáshoz, a többnyelvűség és a kulturális együttélés elmélyítéséhez Magyarországon.
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata (MNOÖ) fenntartásában működő intézmény az 1993-as alapítása óta folyamatosan fejlődik, mára az egyik legjelentősebb oktatási központja a magyarországi német nemzetiségnek. A névadó, Koch Valéria, költőnőként a hagyomány és a modernitás közötti harmóniát hirdette, mely példaértékű az iskola közössége számára.
– Oktatási-nevelési központunk célja – névadója értékeivel összhangban – a magyarországi német közösség nyelvi, kulturális és identitásbeli megőrzése és ápolása – hangsúlyozta Amreinné Pesti Ágnes főigazgató. – Pedagógiai programunk az MNOÖ Ungarndeutsch. Steh’ dazu! (Magyarországi német vagy. Vállald!) mottójára épül, amely az összetartásra, az aktív részvételre és a német nyelv használatára ösztönzi a fiatalokat. Az óvodai programokban a gyerekek utánzáson alapuló módszerekkel tanulják a német nyelvet, és ismerkednek meg a helyi német hagyományokkal. Az iskolában a nemzetiségi kéttannyelvű oktatás mellett egynyelvű német alsó tagozatos osztályok is működnek.
A modern identitásépítés része a történelem megismertetése is: a malenkij robot-projekt keretében a diákok a szovjet kényszermunkára elhurcolt magyarországi németek sorsát dolgozták fel, míg a vándorbatyu-kampányban való részvétellel az elűzetésre emlékeztek. Az ilyen projektek célja, hogy diákjaik a múltat megismerve, tisztelettel és empátiával forduljanak az idősebb generációk felé.
Az iskola közösségi élete is a hagyományőrzés jegyében zajlik, ahol a nemzetiségi népviselet, a svábbál és a néptánc órák rendszeres elemei a nevelési programnak. A hagyományos egyházi ünnepekhez és a vallásgyakorláshoz kapcsolódó rendezvények is értékeket közvetítenek, például a János-passió bemutatása húsvétkor a német nyelvű misék részeként, valamint az elsőáldozás.
Az iskolaközpont pedagógiai munkájában hangsúlyos a közösségi, élményalapú tanulás és a nemzetiségi identitás ápolása. Diákjai számára különféle projektmunkák és helytörténeti programok lehetőséget nyújtanak arra, hogy megismerjék és értékeljék a helyi német közösségek múltját és jelenét. A Wir sprechen Deutsch projekt keretében többek között interjúkat készítettek pécsi kötődésű, német származásukat tudatosan vállaló személyekkel, így fedezve fel a mai magyarországi németség kulturális örökségét.
A Koch Valéria Iskolaközpont nyitott minden érdeklődő számára, aki az értékőrzés és értékteremtés eszméjével tud azonosulni. Az intézmény nemcsak a lexikális tudás átadására, hanem a kreatív és problémamegoldó gondolkodás fejlesztésére is hangsúlyt helyez, támogatva a többnyelvű kommunikációra való felkészítést és a nemzetiségi identitás megőrzését. Az intézmény így biztosít értéket hordozó és innovatív oktatást, amely a tradíciókat és a modernséget ötvözi a jövő generációi számára.